Każde auto z czasem traci swój blask. Dzieje się tak, ponieważ pierwotnie nakładany lakier i warstwa ochronna nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Na szczęście są sposoby, aby ten blask przywrócić. Wystarczą odpowiednie maszyny i preparaty, a także trochę czasu. Sprawdź jak samodzielnie wypolerować auto, a przy tym nie zbankrutować.
Co trapi Twój lakier?
Lakier samochodowy traci z czasem na swoim wyglądzie, ponieważ każdego dnia narażony jest na oddziaływanie promieni słonecznych, deszczu, śniegu i lodu, który z niego zdrapujemy. Na auto spadają pyłki roślin i soki z drzew, trafiają się także ptasie odchody. Każdy kontakt z piachem i błotem, solą drogową, a nawet zalegający brud sprawiają, że na lakierze powstają plamy i mikrouszkodzenia. Nie zawsze są one widoczne gołym okiem, jeśli jednak po dokładnym umyciu i wysuszeniu pojazdu nie wygląda on dobrze, to znaczy, że czas na kompleksowe działania. Jak wypolerować auto samodzielnie?
Odpowiednie przygotowanie
Żeby móc dobrze wykonać to dość czasochłonne, ale jakże potrzebne zadanie, jakim jest wypolerowanie karoserii auta, warto się do niego przygotować. Przede wszystkim umyj i osusz swoje auto. Całą pracę wykonuj w cieniu, ponieważ nagrzane auto źle wpływa na pastę polerską. Pamiętaj także o zabezpieczeniu chromowanych części auto oraz lusterek. W ten sposób unikniesz później mało przyjemnego usuwanie preparatu, który osadza się dosłownie wszędzie. Zadbaj także o swój komfort, czyli odpowiednie ubranie osłaniające ciało oraz okulary, na wypadek, gdyby coś prysnęło w Twoją stronę.
Jak wypolerować auto?
Do samego procesu potrzebujesz właściwie tylko polerki i pasty. Nakładając preparat na gąbkę, dociskasz urządzenie równomiernie do karoserii i kawałek po kawałku, odświeżasz auto. Początkowo pracujesz na wolnych obrotach, aby środek rozprowadzić i nie przegrzać przy tym lakieru. Później zwiększasz obroty i słabiej dociskasz polerkę. Dążysz do tego, aby całość była ponownie błyszcząca, a nie matowa. Większość pasty powinna zostać usunięta mechanicznie, a wykańczasz już ściereczką z mikrofibry. O ty, że osiągnąłeś pożądany efekt, może też świadczyć gładko spływająca z karoserii woda. Teraz gdy już wiesz, jak wypolerować auto, pozostaje jedynie zabrać się do pracy i przez dłuższy czas znów cieszyć się lśniącym i odpowiednio zabezpieczonym samochodem.