Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Malowanie zacisków hamulcowych – jak to zrobić?

Malowanie zacisków hamulcowych – jak to zrobić?

Zadbanie o całościowy, dobry wygląd samochodu obejmuje także pielęgnację, konserwację i pomalowanie takich części jak elementy układu hamulcowego pracujące wewnątrz kół. Pokrycie zacisków hamulcowych kolorową farbą – najczęściej czerwoną – dodaje charakteru i sportowego sznytu. Czerwone, żółte niebieskie lub nawet złote części będą się dobrze prezentować w zestawieniu z felgami aluminiowymi. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby efekt był zadowalający. 

 

Części w kole lub zdemontowane?

Do prawidłowego wykonania zabiegu malowania należy się odpowiednio przygotować i zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest decyzja: malowanie zacisków zamontowanych w kole, czy też demontaż części. Wydaje się, że łatwiej, dokładniej i wygodniej jest malować pojedynczą część, jednak nie zawsze mamy chęć, siły i umiejętności, aby dokonać demontażu zacisków hamulcowych. Jeśli części zostają w kole należy bardzo dokładnie zabezpieczyć otoczenie zacisków przed pokryciem ich farbą. Nie warto się śpieszyć – efekt utrzymuje się przez długi czas, dlatego należy wyposażyć się w cierpliwość i dokładność.

 

Wybór farby i przygotowanie zacisku

Elementy układu hamulcowego w kole są narażone na działanie sił trących oraz wysokiej temperatury. Z tego względu należy zwrócić uwagę na jakość farby i jej zastosowanie: czy jest przeznaczona do metali, części łatwo rozgrzewających się. Standardowe farby mogą szybko się złuszczyć albo podczas jazdy będą powodować uwalnianie się nieprzyjemnego zapachu spalenizny.

Jak przygotować się do pomalowania zacisków hamulcowych? Powierzchnia części musi być wygładzona, rdza-usunięta. Można skorzystać ze szczotki drucianej nakładanej na wiertarkę, gdyż ręczne szlifowanie i czyszczenie może zająć dużo czasu i wysiłku. Następnie należy starannie oczyścić i odtłuścić powierzchnię, za pomocą odpowiednich środków lub benzyny ekstrakcyjnej. Po tych zabiegach można zabezpieczyć otoczenie zacisków hamulcowych.

Pierwsza warstwa to podkład, dzięki któremu farba będzie znacznie lepiej przylegać do malowanej powierzchni. Po jej wyschnięciu należy nanieść przynajmniej dwie warstwy właściwego lakieru. Zaciski hamulcowe najlepiej pomalować w miejscu dobrze wentylowanym lub na zewnątrz. Najczęściej po kilku godzinach lakier jest suchy i można jeździć samochodem o odświeżonym wyglądzie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl