Bez względu na to, czy jesteś profesjonalistą i masz swój warsztat blacharski, czy też chcesz po prostu samodzielnie zadbać o karoserię swojego samochodu i innych pojazdów, przydadzą ci się różnego rodzaju narzędzia blacharskie. Co ciekawe, te wiele z nich wygląda całkiem niepozornie!
Sprzęt dla początkujących i profesjonalistów
Zaawansowane prace z blachą i karoserią samochodową wymagają wykorzystania różnego rodzaju narzędzi, z których najpopularniejsze to młotki blacharskie, klamry, łyżki, kowadełka, naciągacze do blachy. Młotki mogą mieć różnego rodzaju końcówki, co ułatwia uzyskanie odpowiedniego kształtu formowanego elementu. Klamry mogą służyć do unieruchomienia metalu, naciągania uszkodzonych fragmentów karoserii, a także do przenoszenia arkuszy blach.
Ponadto, w miarę zwiększania swoich umiejętności można sięgnąć po nożyce pneumatyczne, wyrzynarki do blach, szlifierki, rozpieracze, piły i rozwiertaki pneumatyczne, babki blacharskie, zaginarki, dziurkarki i wiele innych. Część z nich służy do różnego rodzaju cięcia i wycinania w blasze, inne wykorzystuje się do nadawania odpowiedniego kształtu metalu i wykańczania. Tego typu sprzęt z pewnością znajduje się w każdym profesjonalnym warsztacie blacharskim. Można tam znaleźć także przyrządy do mierzenia warstwy lakieru, które pomagają określić, czy wybrany fragment był już poddawany naprawom blacharskim.
Akcesoria i drobne narzędzia to podstawa!
Przydomowy warsztat lub garaż może z powodzeniem stać się miejscem wykonywania wielu prac lakierniczych i blacharskich. Niemal każda naprawa blachy, w tym karoserii auta, powinna się zakończyć nałożeniem odpowiednich, dedykowanych preparatów, a większość z nich musi być pokryta lakierem. Prawidłowe i dokładne przygotowanie takich substancji to gwarancja sukcesu, dlatego precyzyjne miarki i szpatułki do mieszania stanowią część podstawowego zestawu narzędzi blacharskich. Miarki powinny mieć wyraźną podziałkę i być solidnie wykonane, żeby służyły na dłużej. Do tego przydadzą się szpachelki, najlepiej metalowe i wytrzymałe, a także papier ścierny o różnej gramaturze, dla uzyskania najlepszego oczyszczenia powierzchni i przygotowania jej do naniesienia podkładu i lakieru.